Stiftelsen Samiska Minnesfonden

Ombud & Styrelse

Kontaktpersoner

Sáminuorra, riksorganisationerna Same Ätnam och Samernas  Riksförbund/SSR har genom utfärdande av gåvobrev anslagit grundkapital för bildande av Den Samiska Minnesfonden.

SSR
Britt-Marie Barruk
090 – 14 11 81, 070 – 646 07 65
britt-marie@sapmi.se

Same Ätnam
Ordf. Peter Rodhe
0733-96 92 28
kansli@sameatnam.se

Sáminuorra
Ordf. Sanna Vannar
072-204 02 32
info@saminuorra.org

Ombud

Karesuando sameförening
Kristina Hotti
076 – 812 20 09
kristina.hotti@hotmail.se

Soppero sameförening
Per T Labba
070 – 231 68 48

Jukkasjärvi församling
0980-678 00
E-post: Jukkasjärvi församling

Gällivare sameförening
Inger Klemensson
070 – 626 04 05
ingerklemensson@hotmail.com

Jokkmokk församling
Elisabeth Nilsson
0971 – 588 91

Edefors församling
0928 – 108 50
E-post: Edefors församling

Boden
Agneta Silversparf
0921 – 512 93, 070 – 681 86 33
silversparf@gmail.com

Sorsele-Ammarnäs
Åsa Skum
070 – 293 72 94
asa@ammarnas.se

Tärnaby – Hemavan
Ingegerd Vannar
070 – 285 40 31
vannar@hotmail.se

Valsjöbyn, Marianne Persson
070 – 284 99 93
marianne@sajve.se

Östersund
Inga Lisa Axman Sara
070-682 00 16
ingalisa@saminuorra.org

Tännäs-Ljusnedal församling
0684 – 210 02
tannas.pastorat@svenskakyrkan.se

Noerthe Naestie
Marita Granström
070 – 317 50 47
marita@boern.se

Styrelse för Samiska Minnesfonden

Ordförande
Anna Pittja Granlund
070 – 661 89 41
anna.p.granlund@svenskakyrkan.se

Ledamot
Ingegerd Vannar
070 – 285 40 31
vannar@hotmail.se

Ledamot
Liz-Marie Nilsen
072 – 508 54 66
lizmarie.nilsen@gmail.com

Supleant till Liz-Marie
Susanne Andersson
070 – 527 68 38
sussiand@hotmail.se

Ledamot
Pia-Maria Labba
076 – 822 45 03
piamaria@saminuorra.org

Supleant till Pia-Maria
Hanna Keinil
070 – 388 68 06
hanna@saminuorra.org

Utom styrelsen

Kassör
Cecilia Pirak-Kuoljok
070 – 595 42 87
ciccipirak3@hotmail.com